To on wymyślił najpopularniejszego detektywa świata

Sekret ekscentrycznego śledczego

Od czasu premiery pierwszego opowiadania z Sherlockiem Holmesem w roli głównej, to jest od 1887 roku, o fenomenie tego brytyjskiego detektywa napisano tysiące stron. Artur Conan Doyle tworząc postać genialnego śledczego, zapewne miał nadzieję, że jego teksty w mniejszym bądź większym stopniu spodobają się czytelnikom, prawdopodobnie jednak nie spodziewał się odniesienia tak ogromnego sukcesu. Postać Sherlocka Holmesa w ciągu niemalże stu pięćdziesięciu lat zaskarbiła sobie serca nie tylko miłośników literatury, ale również fanów popkultury w każdej postaci. Powieści i opowiadania, które napisał Artur Conan Doyle, wielokrotnie były bowiem przerabiane, adaptowane i reinterpretowane na różne sposoby. Utwory pisarza przełożono na kilkadziesiąt różnych języków i wydano właściwie na wszystkich kontynentach świata. Ekscentryczny detektyw niezwykle szybko przestał być jedynie bohaterem z literackim i zaczął pojawiać się w komiksach, literaturze brukowej czy filmach, początkowo czarno-białych, następnie w bardziej współczesnych. Ostatnio w jego rolę wcielił się Benedict Cumberbatch w serialu w wyprodukowanym przez BBC, który cieszył się ogromną popularnością wśród publiczności i na nowo rozbudził zainteresowanie całą serią. 

Alter ego

Początkowo Artur Conan Doyle (https://www.taniaksiazka.pl/autor/artur-conan-doyle) wcale nie planował zostać pisarzem, chociaż pierwsze teksty pisał i publikował już w wieku nastoletnim, jego opowiadania pojawiały się m.in. w lokalnej prasie. Słynny dziś autor jako młody człowiek planował zdobyć wykształcenie i wykonywać powszechnie szanowany zawód, dlatego też ukończył studia medyczne i został lekarzem. Wielu znawców jego twórczości twierdzi obecnie, że Artur Conan Doyle wyposażył w wiele własnych cech jednego z bohaterów swoich utworów, doktor James Watson bowiem, podobnie jak autor, para się medycyną. Obu panów łączy też fakt, iż uczestniczyli w wojnie w Afganistanie. Z tego powodu część krytyków nie boi się definitywnego stwierdzenia, że najlepszy przyjaciel Sherlocka to tak naprawdę alter ego autora.

Przygody krótsze i dłuższe

W skład serii o Sherlocku Holmesie wchodzą zarówno opowiadania, jak i dłuższe formy, czyli powieści. Poszczególne utwory można czytać niezależnie od siebie, skupiając się jedynie na zagadkach kryminalnych, zachowanie kolejności chronologicznej stanowi jednak wartość dodaną, ponieważ pozwala na śledzenie prywatnych losów bohaterów. Swoją przygodę z serią Conan Doyle’a najlepiej zacząć od następujących tytułów:

  • “Studium w szkarłacie”
  • “Pies Baskerville’ów”
  • “Nakrapiana przepaska”.
Edukacja freepik - pl.freepik.com